Skip to main content
მოსავლის ამღებ სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების პროგრამაში განაცხადების მიღება 2024 წლის 11 აპრილს, 12:00 საათზე დაიწყება
თუ გსურთ მოსავლის ამღები სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შეძენა, პროგრამის ფარგლებში, შესაძლებლობა გაქვთ მიიღოთ თანადაფინანსება.
პროგრამის მიზანს წარმოადგენს მოსავლის ამღებ სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკაზე (ნებისმიერი ტიპის მოსავლის ამღები ტექნიკა როგორც თვითმავალი, ასევე მისაბმელი და ჩაის ხელის საკრეფი) ხელმისაწვდომობის გაზრდა.
პროგრამის პირობები
პროგრამა ითვალისწინებს მხოლოდ მოსავლის ამღები სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსებას, როგორც თვითმავალის, ასევე მისაბმელის.
სააგენტოს თანადაფინანსების მოცულობა ერთ ბენეფიციარზე მოსავლის ასაღებად განკუთვნილი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შემთხვევაში შეადგენს არაუმეტეს 30%-ს, მაგრამ არაუმეტეს 150, 000 ლარისა.
ჩაის ხელის საკრეფი ტექნიკის შემთხვევაში – არაუმეტეს 50%-ს, არაუმეტეს 1000 ლარისა.
შესასყიდი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა უნდა იყოს ახალი (ექსპლუატაციაში არ მყოფი), კერძოდ, უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ ორ პირობას:
• სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკა წარმოებული უნდა იყოს შესყიდვამდე არაუმეტეს ორი კალენდარული წლით ადრე.
• სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკაზე საგარანტიო პირობები უნდა ვრცელდებოდეს განაცხადის წარდგენიდან არანაკლებ 6 თვის ვადით.
პროგრამის ბენეფიციარი
პროგრამის ბენეფიციარი შეიძლება იყოს საქართველოს მოქალაქე ფიზიკური პირი ან ინდივიდუალური მეწარმე ან საქართველოს კანონის შესაბამისად რეგისტრირებული კომერციული იურიდიული პირი (მათ შორის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი), რომელშიც სახელმწიფო არ ფლობს წილს/პაის/აქციას.
პროგრამის ბენეფიციარს არ უნდა გააჩნდეს საგადასახადო დავალიანება სახელმწიფო ბიუჯეტის მიმართ.
პროგრამის ბენეფიციარი რეგისტრირებული უნდა იყოს „ფერმათა/ფერმერთა რეგისტრაციის პროექტის“ ფარგლებში წარმოებულ რეესტრში. „ფერმათა/ფერმერთა რეგისტრაციის პროექტის“ ფარგლებში წარმოებულ რეესტრში დასარეგისტრირებლად დაუკავშირდით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საინფორმაციო სამსახურს ტელეფონის ნომერზე 1501.

Skip to main content
Прием заявок на участие в программе софинансирования уборочной сельскохозяйственной техники начнется 11 апреля 2024 года в 12:00.
Если вы хотите купить уборочную сельскохозяйственную технику, в рамках программы у вас есть возможность получить софинансирование.
Цель программы – расширить доступ к сельскохозяйственной уборочной технике (любым типам уборочной техники, как самоходной, так и прицепной, а также ручным чаеуборочным машинам).
Условия программы
Программа предусматривает только софинансирование уборочной сельхозтехники, как самоходной, так и прицепной.
Размер софинансирования агентства на одного бенефициара в случае сельскохозяйственной техники, предназначенной для уборки урожая, составляет не более 30%, но не более 150 000 лари.
В случае ручного оборудования для сбора чая – не более 50%, не более 1000 лари.
Приобретаемая сельскохозяйственная техника должна быть новой (не бывшей в употреблении), в частности, она должна отвечать следующим двум условиям:
Сельскохозяйственная техника должна быть изготовлена ​​не более чем за два календарных года до приобретения.
Гарантийные условия на сельскохозяйственную технику должны быть продлены на срок не менее 6 месяцев с момента подачи заявки.
Бенефициар программы
Бенефициаром программы может быть гражданин Грузии, физическое лицо или индивидуальный предприниматель либо коммерческое юридическое лицо (в том числе сельскохозяйственный кооператив), зарегистрированное в соответствии с законодательством Грузии, в котором государству не принадлежит доля.
Бенефициар программы не должен иметь налоговой задолженности перед государственным бюджетом.
Бенефициар программы должен быть зарегистрирован в реестре, созданном в рамках «Проекта регистрации ферм/фермеров». Для регистрации в реестре, созданном в рамках «Проекта регистрации фермерских хозяйств/фермеров», обратитесь в Информационную службу Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства по телефону 1501.